NGG 3/2024
Wydanie magazynu Nowy Gabinet Ginekologiczny nr. 3/2024. Do wyboru wersja papierowa lub elektroniczna. Po opłaceniu numer w wersji papierowej wysyłamy przesyłką pocztową, a w wersji elektronicznej, jako plik .pdf wysyłamy na wskazany podczas zamówienia adres e-mailowy. Można też zamówić obie wersje naraz.
Polityka bezpieczeństwa
Zasady dostawy
Zasady zwrotu
Porównanie małoinwazyjnych metod leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu
W maju 2024 r. na lamach magazynu „Pharmaceuticals” opublikowałem, jako współautor, artykuł na temat porównania małoinwazyjnych metod leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu (WNM).
Lekarz niewinny. Postępował zgodnie z wytycznymi PTG
Lekarzowi, który zastosował metody leczenia zgodne z aktualną wiedzą medyczną nie można przypisywać odpowiedzialności za skutek tego leczenia. W przypadku każdego pacjenta efekt terapii może być inny.
Autorki: Karolina Podsiadły-Gęsikowska; Aleksandra Powierża
Rak szyjki macicy nadal zagrożeniem zdrowia kobiet
Rak szyjki macicy jest globalnym problemem zdrowia kobiet. Według statystyk epidemiologicznych w roku 2020 zachorowało na świecie 660 000 kobiet i zmarło 350 000. Stanowi to wzrost zachorowalności i śmiertelności w stosunku do roku 2018 [1, 2].
Autorzy: prof. dr n. med. Janina Markowska; lek. Jacek Tulimowski
Antykoncepcja awaryjna z perspektywy farmaceuty
Antykoncepcja awaryjna to ważny temat nie tylko medyczny, ale i społeczny, z którym wiąże się wiele emocji i nieporozumień. Apteka jest często pierwszym miejscem kontaktu pacjentki z opieką zdrowotną w sytuacji kryzysowej. Kluczową rolę odgrywa farmaceuta, który może pomóc, wystawiając receptę farmaceutyczną na „tabletkę po”.
Autorka: Olga Sierpniowska
Czy ciąża po rozpoznaniu raka piersi jest możliwa i bezpieczna?
Rak piersi jest najczęstszym nowotworem u kobiet w Polsce i na świecie. W ostatnim czasie widoczny jest wzrost liczby zachorowań wśród kobiet w każdej grupie wiekowej, także wśród kobiet młodych. Pomimo dostępu do nowoczesnych metod diagnostycznych oraz terapeutycznych śmiertelność z powodu raka piersi nadal rośnie.
Autorka: dr n. med. Joanna Kufel-Grabowska
Czy lekarze będą mogli się reklamować?
W maju 2024 r. podczas Nadzwyczajnego XVI Krajowego Zjazdu Lekarzy uchwalono nowy Kodeks Etyki Lekarskiej (KEL). Ma on obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. Postanowiono dostosować go do współczesnych realiów. Chodzi przede wszystkim o cyfryzację w ochronie zdrowia. Nowe zapisy dotyczą m.in. zasad stosowania nowoczesnych technologii (telemedycyna), używania sztucznej inteligencji oraz sposobów reklamowania się w mediach społecznościowych.
Autor: Piotr Szymański
Zobacz także