NGG 5/2022
Wydanie magazynu Nowy Gabinet Ginekologiczny nr. 5/2022. Do wyboru wersja papierowa lub elektroniczna. Po opłaceniu numer w wersji papierowej wysyłamy przesyłką pocztową, a w wersji elektronicznej, jako plik .pdf wysyłamy na wskazany podczas zamówienia adres e-mailowy. Można też zamówić obie wersje naraz.
Polityka bezpieczeństwa
Zasady dostawy
Zasady zwrotu
Pierwszy zabieg z wykorzystaniem mikrosondy inPROBE
W sierpniu 2022 r. odbyła się pierwsza operacja z użyciem przez lekarza chirurga onkologa mikrosondy inPROBE w celu potwierdzenia bezpieczeństwa użycia mikrosondy oraz oznaczenia poziomu stężenia biomarkera HER2 w nowotworze piersi operowanej pacjentki.
Zaburzenia żylne miednicy – czy farmakologia może być skuteczna?
Niewydolność żylna miednicy (PeVD – pelvic venous disorders) przejawia się jako spektrum objawów pojawiających się w obrębie brzucha, miednicy i nóg [1].
Endometrioza – problem wciąż aktualny
Endometrioza jest hormonozależną przewlekłą chorobą, stwierdzaną u 5–15% kobiet w wieku rozrodczym [1, 2, 3, 4].
Hymenoplastyka
Hymenoplastyka, czyli chirurgiczne odtworzenie błony dziewiczej jest jednym z najsłabiej opisanych zabiegów ginekologii plastycznej.
Wielkie koło położnicze – od egipskich papirusów do akcji „Rodzić po Ludzku” cz. II
Studiowanie historii medycyny nie jest stratą czasu. Poznawanie przeszłości naszego zawodu uczy lekarzy pokory. Pokazuje, że uznane autorytety mogą się mylić, a nasza ogromna wiedza okazuje się czasem bardzo skromna wobec mądrości Matki Natury.
Aktualne rekomendacje dotyczące szczepień przeciwko SARS-CoV-2 kobiet ciężarnych i karmiących
Lekarskie zaniechanie podczas porodu
Nieprzeprowadzenie cesarskiego cięcia, po wystąpieniu nieprawidłowości w zapisie KTG, było głównym powodem powikłań poporodowych, które obecnie skutkują u dziewczynki porażeniem spastycznym czterokończynowym. Sąd wskazał na winę lekarzy i wymierzył karę pieniężną dla szpitala.
EVA Pro – wydarzenie w świecie kolposkopii
Po kilku latach intensywnej pracy rozwojowej i testowej, w Polsce dostępne jest nowe narzędzie diagnostyczne do wizualizacji, tworzenia oraz archiwizowania dokumentacji medycznej w zakresie wczesnego wykrywania zmian przednowotworowych oraz raka szyjki macicy (RSM).
Peruka – jako element wspomagający podczas leczenia choroby nowotworowej
Pacjenci onkologiczni cierpiąz powodu wielu dolegliwości spowodowanych rozwojem choroby nowotworowej, jak również działań niepożądanych, związanych z zastosowaną terapią. Leczenie onkologiczne skierowane jest przede wszystkim na komórki nowotworowe. Niestety skutki uboczne chemioterapii oraz jej toksyczność dotyczą również zdrowych komórek.
Zobacz także