

Wydanie magazynu Nowy Gabinet Ginekologiczny nr. 4/2022. Do wyboru wersja papierowa lub elektroniczna. Po opłaceniu numer w wersji papierowej wysyłamy przesyłką pocztową, a w wersji elektronicznej, jako plik .pdf wysyłamy na wskazany podczas zamówienia adres e-mailowy. Można też zamówić obie wersje naraz.
Polityka bezpieczeństwa
Zasady dostawy
Zasady zwrotu
Spersonalizowana terapia PCOS - rola myo-inozytolu; zastosowanie dydrogesteronu w poronieniu zagrażającym, u pacjentki z ryzykiem nadciśnienia tętniczego indukowanego ciążą - opis przypadku; wykorzystanie iniekcyjnego tropokolagenu w terapii ran i blizn; doustne leki stosowane w walce z SARS-CoV-2; algorytm zastosowania urządzeń EBD w ginekologii estetycznej - to tylko niektóre tematy artykułów opublikowanych w najnowszym numerze Nowego Gabinetu Ginekologicznego. Sierpniowe wydanie (nr. 4/2022) zostało uzupełnione o teksty prawnicze: cykl Pytania do Prawnika oraz artykuł poruszający problem, czy lekarz lub pielęgniarka ma prawny obowiązek przedstawiania się pacjentowi.
Uzupełnieniem tematyki numeru jest artykuł Wielkie koło położnicze – od egipskich papirusów do akcji „Rodzić po Ludzku”. W tym numerze publikujemy pierwsza część historii ginekologii w ujęciu lek. Agnieszki Kurczuk-Powolny.
Wracając do głównych tematów proszę zwrócić uwagę na artykuł prof. Andrzeja Milewicza, który opisał stosowanie terapii myo-inozytolem w dawce 4 gramy/dziennie plus kwas u kobiet z zaburzeniami płodności, w tym z PCOS. Z kolei prof. Tomasz Dzieciątkowski przedstawił doniesienia naukowe w kwestii skutecznych, celowanych metod leczenia zakażeń SARS-CoV-2.
Bardzo ciekawy jest również artykuł dr. n. med. Piotra Kolczewskiego, w którym przedstawił swój algorytm pracy urządzeniami wykorzystującymi energię (EBD) w zabiegach ginekologicznych.
Zachęcamy też do wykupienia prenumeraty, za którą przyznawane jest 10 pkt. edukacyjnych (prenumerata dwuletnia).
SPIS TREŚCI NUMERU 4/2022
Spersonalizowana terapia PCOS - rola myo-inozytolu
Terapia myo-inozytolem w dawce 4 gramy/dziennie plus kwas foliowy jest cenną i bezpieczną kuracją u kobiet z zaburzeniami płodnosci, w tym z PCOS. Wykazano korzystny wplyw myo-inozy tolu na efektyterapii ARTw postaci istotnego wzrostu uzyskanych ciąż oraz jakosci oocytów
i embrionów. Myo-inozytol można kojarzyc z innymi lekami w tym: antykoncepcyjnymi, clomifenem i metforminą.
Zastosowanie dydrogesteronu w poronieniu zagrażającym, u pacjentki z ryzykiem nadcisnienia tętniczego indukowanego ciążą - opis przypadku
Wielkie kolo położnicze - od egipskich papirusów do akcji "Rodzić po Ludzku" cz. I
Studiowanie historii medycyny nie jest stratą czasu. Poznawanie przeszłości naszego zawodu uczy lekarzy pokory. Pokazuje, że uznane autorytety mogą się mylić, a nasza ogromna wiedza okazuje się czasem bardzo skromna wobec mądrości Matki Natury.
Iniekcyjny tropokolagen w terapii ran i blizn
Kolagen stanowi od 5 do 6% masy ciała i jest najobficiej występującym białkiem u ssaków. Jest on głównym składnikiem wiązadeł, ścięgien, kości, chrzcąstek, mięśni i skóry.
Doustne leki: nowa nadzieja w walce z SARS-CoV-2
Walka z SARS-CoV-2 nadal trwa i niestety nie widac jej końca. Chociaż efektem tego stanu rzeczy są znaczne postępy w nauce - wynikłe z większego zrozumienia biologii koronawirusów i zastosowanie tej wiedzy w szczepionkach mRNA - to tak naprawdę brak jest skutecznych, celowanych metod leczenia zakażeń SAR S-CoV-2.
Algorytm EBD w ginekologii estetycznej
Na rynku urządzeń wykorzystujących energię (EBD), przeznaczonych dla medycyny estetycznej, jest wiele technologii, które wykorzystywane są również w zabiegach ginekologicznych. Mechanizm działania tych urządzeń na skorę, czy ścianę pochwy polega w dużym uproszczeniu na podgrzaniu tkanki, co pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny.
Proszę się przedstawić - ale czy na pewno?
Czy kazdy pracownik placówki medycznej ma obowiązek podawania pacjentom swojego imienia i nazwiska? Czy tabliczki z imieniem i nazwiskiem oraz pełnioną funkcjcę powinny być przy stanowisku pracy? Czy trzeba nosić na fartuchu plakietkę ze swoim nazwiskiem?
Pytania doprawnika
Na pytania Czytelników odpowiada adwokat, dr n. pr. Maciej Gibinski - absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wlasciciel kancelarii prawnej Centrum Doradcze Prawa Medycznego.
Zobacz także