NGS 1/2024
Wydanie magazynu Nowy Gabinet Stomatologiczny nr. 1/2024. Do wyboru wersja papierowa lub elektroniczna. Po opłaceniu numer w wersji papierowej wysyłamy przesyłką pocztową, a w wersji elektronicznej, jako plik .pdf wysyłamy na wskazany podczas zamówienia adres e-mailowy. Można też zamówić obie wersje naraz.
Polityka bezpieczeństwa
Zasady dostawy
Zasady zwrotu
SPIS TREŚCI:
Zamieszanie z opłatami za kubki plastikowe
Opłata produktowa za każdy plastikowy kubek na napoje jest pobierana Od 1 stycznia tego roku. Wynosi ona 20 gr za sztukę. Gabinet stomatologiczny, Jako użytkownik końcowy, nie musi tej opłaty pobierać od Pacjenta i odprowadzać jej do urzędu marszałkowskiego. Powinien ją pobrać dostawca kubków do gabinetu, więc teoretycznie za każdy kubek opłatę produktową uiści gabinet, kupując je z hurtowni. Jednak część prawników sadzi, że zakup kubków do gabinetu powinien być zwolniony z tej opłaty.
Jak to jest z żądaniem pacjenta o podanie danych polisy OC?
Temat wraca co jakiś czas i do dziś nadal na różnych forach dyskusyjnych Można przeczytać różne, sprzeczne ze sobą informacje w zakresie, Czy pacjentowi podawać dane z polisy OC czy nie. Zdania są podzielone.
Jak ważna w procesie jest opinia lekarza biegłego?
Opinia biegłego lekarza w postępowaniu cywilnym jest niezwykle Ważnym dowodem. Czasem od tego dowodu zależy wynik całego postępowania. Zdarza się, że strona niezadowolona z opinii biegłego decyduje się na powoływanie kolejnych biegłych, co wydłuża postępowanie i zwiększa jego koszty, a ma prowadzić do osiągniecia korzystnego dla strony wyroku. Sąd bada jednak, czy powołanie kolejnego dowodu z opinii biegłego nie stoi w sprzeczności z zasadą ekonomii procesowej i czy jest konieczne do ustalenia wiedzy fachowej.
Autorki: Karolina Podsiadły-Gęsikowska; Aleksandra Powierża
Rehabilitacja protetyczna pacjenta z zaawansowanym uogólnionym zapaleniem przyzębia – opis przypadku
W artykule przedstawiono opis leczenia pacjenta ze zdiagnozowanym IV stadium zapalenia przyzębia. Leczenie miało na celu przywrócenie wydolności żucia oraz poprawę estetyki uśmiechu.
Autorzy: dr n. med. Tomasz Piętka, lek. dent. Marta Bryl
Wpływ nadmiaru cementu na powstanie stanu zapalnego tkanek otaczających implanty - opis przypadku
Implanty dentystyczne są najczęściej wykorzystywanym sposobem leczenia pacjentów z brakami zębowymi. Jednakże sukces leczenia implantologicznego powinien obejmować nie tylko przeżycie implantów, ale także brak problemów funkcjonalnych, biologicznych i estetycznych. Diagnostyka w zakresie miejscowych i ogólnoustrojowych czynników ryzyka przed wszczepieniem implantu pozwalają na dokładne zaplanowanie leczenia interdyscyplinarnego, mającego na celu osiągnięcie długotrwałego sukcesu terapii.
Autorzy: dr n. med. Marta Cieślik-Wegemund, lek. dent. Rafał Ziaja
SIMDENSITY - nowy, innowacyjny system oceny gęstości i jakości kości dla implantologów wykorzystujący urządzenia CBCT
Badanie i ocena kości odgrywa kluczową rolę w procesie planowania i przeprowadzania zabiegów implantologicznych w stomatologii. Obecne stosowane metody analizy jakościowej stanu kości przy użyciu CBCT wyrażone są we względnych jednostkach Hounsfielda (HU). Klasyfikację kości opartą na proporcjach kości zbitej do gąbczastej w korelacji z jednostkami HU zaproponował w 1993 r. Misch. Przyjęte oznaczenia od D1 do D4 stały się podstawową klasyfikacją kości stosowaną przez implantologów mimo iż nie są im przypisane zarówno w ich granicach, jak i wewnątrz ich obszarów żadne uznane fizyczne jednostki miary.
Płukanki, żele oraz pasty stosowane w chorobach przyzębia
Zapalenie przyzębia jest szóstą pod względem częstości występowania Chorobą przewlekłą na świecie i stanowi znaczne obciążenie dla Społeczeństw i gospodarek państw. Etiologia tego schorzenia, według badaczy, ma kilka nie do końca określonych elementów. Na pierwszym miejscu jest na pewno genetyka, dalej: palenie tytoniu i alkohol, cukrzyca, otyłość, złe odżywianie oraz brak aktywności fizycznej.
Przekazanie wiedzy czy konkurencja
Czy stomatolodzy z różnych gabinetów mogą grać w jednej drużynie? Jak pogodzić barwy klubowe jednego gabinetu z drugim i co zrobić, żeby występować w jednej drużynie narodowej – konkurującej, a zarazem takiej, która się wspiera? Hanna Surowiec, konsultantka medyczna C.Witt Dental, kobieta jednocząca środowisko lekarzy dentystów i Marcin Głuszek doradca wizerunkowy branży stomatologicznej – „mierzymy się z odpowiedziami na te trudne pytania we wspólnym materiale”.
Ambulatorium stomatologiczne na warszawskiej Pradze
Inwestor zaplanował otwarcie dwustanowiskowego ambulatorium stomatologicznego, wyposażonego dodatkowo w pantomograf. Gdy skontaktował się z naszym biurem, miał już wybrany lokal usługowy o powierzchni 60 m², który zamierzał wynająć. Niestety, po przeanalizowaniu dokumentacji budynku okazało się, że kanały wyrzutowe powietrza z lokalu są wyprowadzone do przestrzeni garażu podziemnego, znajdującego się pod lokalem. Takie rozwiązanie jest niedopuszczalne w przypadku placówek medycznych.
Volkswagen Taigo
Skanowanie twarzy kontra fotografia 2D
Zobacz także